Poslední exkurze deváťáků

V kryptě pod kostelem Cyrila a Metoděje bylo schováno a bohužel následně po útoku nacistů i zemřelo 7 parašutistů včetně atentátníků zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, Jana Kubiše a Josefa Gabčíka. Nejprve jsme zhlédli film o tom, co bylo před, během i po atentátu, poté jsme si prohlédli kryptu a následně i kostel.
Po tomto programu jsme se přesunuli podél nábřeží Vltavy, s krátkým rozchodem u Karlova mostu, do židovské části Prahy, do Josefova. Zde jsme se zúčastnili programu „Nevítaní cizinci“, ve kterém jsme probírali situaci Židů od roku 1933 až do 1938. Dozvěděli jsme se také z různých dopisů skutečné příběhy lidí, kteří utíkali ze své země, ale i těch, kteří se jim snažili pomoc a dalších. Poté jsme navštívili Staronovou a Pinkasovu synagogu, která nyní funguje jako pietní místo všech zemřelých Židů během války. Na jejích vnitřních zdech jsou napsána jména všech židovských obětí 2. světové války. Součástí této synagogy je i židovský hřbitov.
Na konec nás čekala cesta na Václavské náměstí, kde jsme měli necelé 2 hodiny rozchod. Pak jsme se sešli na „Václaváku pod ocasem“ a společně vyrazili na vlak, který nás zase dovezl domů. Exkurze se nám líbila, některým více, některým asi zase méně, ale rozhodně jsme si užili jeden z našich posledních společných výletů a trochu odpočinuli po přijímačkách.
zapsala Ivet Vrkočová, 9. A