Prvňáci a Noc s Andersenem

V páteční podvečer se děti vrátily do školy. Rodiče jim pomohli připravit ve třídě pelíšky. Potom dostali taťkové a maminky pusu na rozloučenou a očekávaná Noc mohla začít.
První část večera jsme strávili společně s druháčky a paní Alenou Bláhovou – spisovatelkou a učitelkou v mateřské škole v jedné osobě. Paní Bláhová dětem ukázala tři pohádkové knihy, které napsala, pověděla jim, jak knihy vznikaly, a také dětem přečetla pohádku o krokodýlovi. Na závěr setkání ji děti zasypaly nejrůznějšími otázkami, které se týkaly jejích knížek.
Po krátkém odpočinku a sladké svačince, kterou napekly maminky, jsme se vrhli na pohádky. Nejdříve jsme složili z novin čepice a všichni se během chvíle proměnili na Večerníčky. Potom na děti čekaly různé úkoly – skládání obrázků pejska a kočičky, poznávání pohádkových kočiček a pejsků, luštění křížovky, poznávání pohádkových melodií a skládání jmen večerníčkovských postaviček ze slabik.
Po splnění všech úkolů zbývalo jediné – vyluštit zašifrovanou zprávu, která prozradila, kde je ukrytý poklad. Všechny skupinky se pustily do hledání a podařilo se. Poklad našli po kratším či delším hledání všichni.
A protože hodiny ukazovaly pro děti už poměrně pokročilou hodinu, provedli jsme nezbytnou hygienu a šup do pelíšků. Na dobrou noc jsme si přečetli několik pohádek. V usínání moc nepomohly a ještě dlouho bylo slyšet veselé špitání.
Důkazem, že děti moc spánku nepotřebují, bylo, že už před šestou hodinou začínalo být ve třídě rušno. Po půl sedmé byli téměř všichni na nohou. Posnídali jsme a po půl osmé by nikdo nepoznal, že ještě před hodinou byla třída plná karimatek, spacáků a malých spáčů. Kolem osmé jsme se rozešli domů.
Doufám, že „andersen“ byl pro děti hezkým zážitkem a že se rády zúčastní i v příštím roce.                                                                                                                                                                                                                                           třídní učitelka Radka Panská