Napříč Afrikou

Projekt „Den světadílu“ má na naší škole už poměrně velkou tradici. V letošním roce naši zeměpisáři vybrali velice exotické téma – Afriku. Jednotlivé třídy si se zhruba měsíčním předstihem vylosovaly stát, aby se mohly dostatečně připravit. Cíl byl jasný = co nejlépe tuto zemi zmapovat a poté ji formou plakátu a ústní prezentace představit spolužákům a porotě.
               A konečně nadešel den D. Od brzkých ranních hodin se na chodbě ozýval šum. Doladit poslední detaily, odbourat chybičky v projevech, vyzdobit třídy. Činností mnoho a čas běžel s větrem o závod. Úderem 10. hodiny začíná naše cesta po afrických státech. Máme velké štěstí. Během pár hodin navštívíme Angolu, Etiopii, Maroko, Tanzánii, Pobřeží slonoviny, Keňu, Demokratickou republiku Kongo, ČAD, Egypt a Nigérii. Tyto státy nám jsou představeny z hlediska zeměpisného, historického, přírodopisného i gastronomického. V každém z nich se máme možnost občerstvit typickou pochutinou, tu a tam nás zaujme nějaká ta zajímavost. Obdivujeme se nejen kulinářství (6.B, 7.B), nápaditým plakátům (6.C), stylovému oblečení (6.B, 7.B), domorodé obyvatelce s výbornou češtinou (7.A) a originální prezentaci formou televizního pořadu (6.A), ale i originálnímu reportérovi (9.B), perfektní prezentaci bez papírové nápovědy (8.A) či cizojazyčnému uvítání (8.B).
               Všechny třídy svůj přístup vzaly velice zodpovědně a porota měla nelehký úkol. První místo by si zasloužili všichni, avšak na pomyslnou „bednu“ by se nevešli. Po dlouhé diskusi se tedy vynáší verdikt a na první místo je dosazena Demokratická republika Kongo v podání 8.B, stříbrnou příčku obsazuje 6.A s Etiopií a třetí post keňští domorodí obyvatelé ze 7.A. Smekám klobouk před všemi třídami, protože zápal, s nímž se do projektu pustily, byl mnohdy až dechberoucí. Nyní už nám nezbývá nic jiného než doufat, že jim tento elán zůstane i na příští rok, a těšit se na naši další cestu.
                                                                                                                                                       Za jednu z turistických výprav zapsala Petra Pychová