Naše třída v planetáriu

V úterý 25. října vyrazili čtvrťáci na exkurzi do planetária. Cesta do Českých Budějovic byla příjemná a rychle nám utekla, vezla nás opět naše úžasná paní řidička. Den nezačal úplně nejlépe, protože se nad námi roztrhla mračna a lilo jako z konve.

V planetáriu pro nás již měli připravený program. Nejprve jsme navštívili kinosál, kde jsme zhlédli projekci, při které jsme měli možnost názorně se seznámit se základními pohyby Země, Měsíce a ostatních těles sluneční soustavy. Viděli jsme, proč se střídá den a noc, proč se mění roční období a tvar Měsíce.

Poté jsme se přemístili do planetária, kde jsme se seznámili s objekty denního i nočního nebe (Slunce, Měsíc, planety, hvězdy a souhvězdí) a snažili se zorientovat na noční obloze.

Na závěr jsme měli v plánu návštěvu kopule s dalekohledy, kde lze za jasného počasí pozorovat Slunce, ale vzhledem k nepřízni počasí byla v tento den uzavřená.

Program v planetáriu byl velmi poučný a zajímavý, ale náš „výlet“ tím ještě nekončil. Z planetária jsme se přesunuli na českobudějovické náměstí o rozloze 100 x 100 m a vyslechli si zajímavé vyprávění o jeho historii a osobnostech, které jsou s tímto městem spjati. Počasí se nám pomalu umoudřilo a podruhé (poprvé to bylo na obloze planetária) jsme spatřili sluníčko. Chvíli jsme se jím pokochali, ale pak jsme dostali chuť na něco sladkého, a tak jsme navštívili i místní cukrárnu. Odměnu si určitě všichni po náročném dni zasloužili.

A pak už nám nechybělo opravdu nic ke spokojenému návratu domů. Cestou zpátky jsme vstřebávali nabyté informace a těšili se, až se setmí a všechno budeme moci opět prozkoumat na rozzářené noční obloze a ukázat to i svým blízkým.

(Vzhledem k malé technické závadě na našem „hlavovém aparátu“ se můžete pokochat jen fotem před autobusem s naší paní řidičkou – to už byla závada odstraněna. Děkujeme za pochopení.)

Tř. učitelka B. Faladová